SİNEMA TARİHİNİN BİÇİMLENİŞİ

"Sinema" (Movies): Ekonomi

Sinema endüstrisi, Hollywood'da kuruldu. Ham maddeler ve iş gücü bir oradaydı. Hollywood'un uzun tarihinde, yaşlı ya da genç olsun büyük patronların gösterişli ve gözalıcı yaşamlarına rağmen hiçbir zaman "Doğulu Bankacılar"ın denetiminden kaçamamış olmaları çok sık anlatılan temalardan biridir.

20. yüzyıldan 21. yüzyıla geçerken bile yedi büyükten dördü (Columbia/Tristar/Warner/Fox/PAramount) Sony, Time Warner, News Crop. ve Viacom'un merkezlerinin olduğu NEw York'a; Universal (Seagram'ın merkezinin olduğu) Montreal'e; New Line, New York'a ve bir zamanların ünlü MGM'i Las VEgas'a ve Avusturalya'ya rapor vermek zorundalar. Yalnızca Disney bölge olarak yerinde yönetiliyor ve işletiliyor. Columbia'nın sahibi bir Japon şirketi olan Sony'dir. Bir diğer Japon şirketi Toshiba, Warner'a önemli bir yatırım yapmıştı, MGM ve UA ettikleri değere göre, kısmen Avusturalyalılar'ındır; Fox'un sahibi, Rubert Murdoch'un News Corp.'udur. 1995'ten bu yana Universal'e yapılan büyük yatırımın sahibi, Matsushita'ya ait olmadan önce, Kanada kökenli Bronfman ailesine ait olan Seagram Company LTD'dir.

Video bant endüstrisi 1980'lerde patlama yaptığında, sinema endüstrisi yan gelirlerle zenginleşti. Büyük stüdyoların çoğu kendi video kaset dağıtım şirketlerini, televizyon şirketleriyle ortak olarak (RCA - Columbia, (BS-Fox gibi) kurdular.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Senaryonun Önemli Bölümleri

WESTERN TÜRÜ

ZAMAN VE MEKAN