SOUND OF BLACKSEA: FİDDLE - KARADENİZ'İN SESİ: KEMENÇE

Karadeniz'in Sesi: Kemençe ile ilgili bugüne kadar birçok yapım çekilmişken "Bir yenisi daha neden yapıldı?" diye düşünülebilir. Öncelikle filmin oluşum sürecinden bahsetmek isterim.


2003 yılında okulu bitirmeme sayılı aylar ve haftalar kalmıştı; aile dostlarıyla bir aradayken sohbet sırasında Mahmut amcam şöyle birşey söylemişti: "Karadeniz, yani bizim oranın kemençesi ve bıçaklarıyla ilgilide bir proje hazırlayabilir miyiz?" Bunu yapmak kolaydı. Sonuçta bende bir Karadenizliydim ve kemençe, tulum ezgilerine kulağım aşinaydı. Fakat o dönemde benim için en önemli olay okul bitirme projemdi ve kazasız belasız diplomamı almaktı. Ortaya atılan bu fikride bekleme sırasına almıştım. Bir yandan okul bitirme teziyle ilgilenirken, diğer yandan kemençe ile ilgili bilgiler araştırıyordum.


Okul bittikten sonra iş arama, çalışma derken 2011 yılına geldiğimizde 2003 yılında rafa kalkan projeyi ele almaya karar verdik. Bu geçen süreçte Mahmut amca çalmanın yanı sıra kendi kemençesini kendi yapmaya başlamıştı. işe ilk önce yaptığı kemençelerin fotoğraflarını çekerek başladım. Sonra işin yapım aşamasını kamerayla çekip yaptığı onca kemençeyi internetten satmayı planladığından bahsetti ve biz tanıtım, pazarlama amaçlı olarak başladığımız bu işin çekimlerini her akşam bilgisayara attığımda "Ortaya nasıl bir iş çıkarabilirim?" diye düşünürken çalışmalarımız sırasında öğrendiğim ve edindiğim bilgiler ışığında projeyi belgesel filme dönüştürdük.Filmimiz Mahmut amcanın kemençe yapmaya merak sarmasıyla ilgili olup kemençenin müzik kültüründeki önemini de vurguluyor. Horon ve Karadeniz'e özgü halk müziklerinin yanı sıra kemençe'yle diğer yörelerimize ait türkülerin ve melodilerinde çalınabildiğini öğrenmek önemli bir detay...Kemençe yapımının çekim aşamaları tamamlanıp kurgu masası süreci başladığında benim içinde sancılı geçecek döneme gelinmiş olunuyordu. 2011 Eylül'üne kadar geçen bir senelik çekim sürecinde hem yönetmenlik yapıyorsunuz, hem de kamerayı kullanıyorsunuz. Ayrıca kurgu masasına oturduğunuzda bir kurgucu ile çalışmanız gerekirken bütçesizlikten kurgunuzu da siz yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bunun sonucunda doğal olarak kafanızdaki filmsel öyküyü anlatmakta zorlanıyorsunuz. 2012 Eylül'ünden 2013 Şubat'ına kadar geçen sürede de filmin kurgusu defalarca değişti ve aşağıdaki linkte yayındadır.
Bir buçuk sene gibi bir sürede yapımın tamamlanmasının tek nedeni bütçesizlik, bütçesizliğe bağlı olarak teknik yetersizlik, ekip yetersizliği, ekipman yetersizliği vs. vs gibi sıkıntılardır. Bu kadar sıkıntılı süreçte yapım aşamasında 18 kaset kullandık. Toplamda elimizdeki görüntü süresi 1080 dakika olup filmimizin süresi 27 dakikadır.


Metin ve fotoğraflar: Şenay Ertorun

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Senaryonun Önemli Bölümleri

WESTERN TÜRÜ

ZAMAN VE MEKAN