SİNEMA: MÜZİKAL TÜRÜ

"Sesli sinemanın ortaya çıkışıyla birlikte ilk kez gerçekleştirilmesi düşünülen türlerden biri "müzikaller" olmuştur. )Prof. Dr. Jur. Ömer Alim Şerif Onaran, Sinemaya Giriş, s.s. 113)"


Beyaz perde de insanlar genelde dram, komedi, western, korku, gerilim, macera, bilim-kurgu türlerini izlemeyi tercih ettiği için bazen diğer türde yapılan eserler,i gözden kaçırabiliyorlar. Bu tür yapımlardan biri de müzikallerdir. Müzikal türündeki eserler genelde bir opera eseri gibi müzik eşlinde şarkı söyleyerek karakterler performansları sergilerler.



"Müzikal film sahne müzikalinden doğup gelmiştir. Tipik olarak film ve sahne müzikalleri arasındaki en büyük fark uygulaması tiyatroda elverişsiz olan sahnelerin cömertçe kullanılmasıdır. Müzikal film karakteri, tiyatroyu htırlatan öğeler içerir; canlandırmalar sıklıkla onların parçalarını ve dans numaralarını o anda izleyen seyirciler varmış gibi ele alınır. Bir bakıma görünüm izleyici işaret eden, canlandırıcının doğrudan kameraya baktığı ve onun için canlandırdığı bir hale gelir. ( Wikipedia)"



Bu yapım türünde kurgu tekniği de farklıdır. Açılışlar genelde bir sekans eşliğinde olur ve karakterlerin müzik eşliğinde söylediği diyaloglarla sahneler arası geçişler sağlanır. Son dönemlerde çekilen Anna Karenina ve Sefiller filminde bunu görmeniz mümkün...



"Amerika'da "müzikal" denmeye layık ilk sesli film Léon Beaumont'ın çevirdiği "Broadway Melody"dir. (Prof. Dr. Jur. Ömer Alim Şerif Onaran, Sinemaya Gİriş, s.s. 113)"



Müzikal, sinema türü sinema ve müziğin buluştuğu en güzel örneklerdendir. Bu türde hem müziğe doyuyorsunuz, hem de kulaklarınız insan sesinin çeşitliliğini öğreniyor. Sinema ve müziğin buluşmasına değinirsek,



"Müzik; ilk tarih çağlarından itibaren insanlara şarkılarında, danslarında, törenlerinde eşlik etmiş, günümüzde ise bu eşlik rolü doğal bir evrimle, sinema içinde vazgeçilmez bir öğe olarak yerini almıştır. Film ve müzik bağı hareketli görüntünün sunumunda müziğin kullanılması ile başlamış ve günümüzdeki sountrack olgusuna kadar çeşitlenen bir gelişme göstermiştir. Sinemada müzik niçin var, neden kullanılıyor sorularının cevabı her geçen süreçte farklılaşmıştır. (www.idildergisi.com)"



Günümüzdeki müzikal yapımlara örnek olarak Phantom Of the Opera, Anna Karenina ve Sefiller gibi daha sayamadığım birçok filmi gösterebiliriz. Phantom Of The Opera müzikali, oyuncu seçimlerinden, kostümüne, çekiminden, kurgusuna kadar parmakla gösterilebilecek bir yere sahiptir. Çünkü filmi izlerken söylenen şarkılardaki ses tonları kulağımızı doyurmaya yetiyor, insan sesinin o farkını görüyorsunuz.



Anna Karenina filmine gelirsek, bu filmde kostümünden, dekorlarına, çekimlerine ve kurgusuna kadar yapılmış iyi bir eser... Fakat oyuncu seçimleri bir müzikal için hafif kalmakta ve filmi izlerken müziğin ya da şarkının ritminde sesin o ahengini, o güzelliğini yakalamakta zorlanıyorsunuz.




Sefiller filminde, hikayenin konusu ve başlangıcı süper... Bir koro şarkı söylemeye başlıyor ve olaylar ilerliyor. Bu bir film için açılış sahnesi dediğimiz sekans olayıdır. Bu filmde politika ve sinema ezgileri bulmanız mümkün... Bir adamın şartlı tahliyesiyle başlayan olaylar Fransız Devrimine kadar ilerlemektedir. Fakat oyuncu seçimleri iyi olmasına rağmen, Russell Crowe ve Hugh Jackman'in ses tonları müzikal tarza yetmediğini belirtmek isterim. Çünkü her iki oyuncuda seslerini fazlasıyla zorlayarak şarkıları söylemeye çalıştılar. Bu benim görüşüm, müzikallerde daha çok operalarda yetişmiş insanların oynaması gerekir. Eklemeyi unuttuğum bir detay var: Bu film 2013 yılında en iyi ses miksajı, en iyi makyaj ve saç tasarımı Oscar'ını kazanmış bir filmdir.



Bir müzik filme çok şey kattığı gibi müzikal türde yapılmış eserlerde sinemaya farklı bir bakış açısı katmaktadır. Normal bir sinema eserinde politik bir olaya rastlarken, bu politik olayın müzikal versiyonunu izlediğinizde daha çok keyif alıyorsunuz. Sefiller filmi beni bu açıdan mutlu eden bir yapımdır.



"Sinema ilkel dönemlerin büyü ve ritüellerinin, tüm sanatların yüzlerce yıllık birikimlerinin, pek çok farklı bilimsel araştırmanın üzerine inşa edilmiş bir teknolojinin ürünüdür. (www.idildergisi.com)"



Şenay Ertorun

21.08.2013

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Senaryonun Önemli Bölümleri

WESTERN TÜRÜ

ZAMAN VE MEKAN