AVARE PARİS YOLLARINDA


Paris maceram, 1 Nisan 2011'de aldığım en güzel doğum günü hediyesiyle başlamıştı. İşsizdim, bir yandan da "Biz de Varız" isimli ikinci belgesel film projemle uğraşıyordum ve teyzem bana hayatımın en güzel süprizini yapmıştı. Alıp kenara süs olarak koyulan bir eşya, üzerimize giyilen bir kıyafet, sıktığımız bir parfüm ya da deodorant yerine bana hatıra kalması için yurt dışı seyahati hediye etmişti. Seçilen şehirde dünyanın en önemli başkentlerinden biri olan Paris'ti...


Fransa'nın başkenti, şehrin orta merkezinden geçen Sen nehrinin üzerinde iki yakasına kuruludur Paris... Dünya'nın en önemli turizm şehri, aşıklar şehri olarak anılan Paris'te 3 gün geçirecektim. 3 Mayıs 2011'de 11.000 fit yükseklikte 3 saat süren bir yolculuktan sonra Paris'teydim. Havaalanında valizlerimizi beklerken şehrin krokisini alıp çantama koydum. Teyzemde şehirde gezebileceğimiz noktaların işaretli olduğu bir haritayı aldı. Valizlerimizi alıp çıktığımızda bizi karşılayacak olan tur rehberimizi biraz bekledik ve aracımız geldiğinde kalacağımız otele doğru yola çıktık. Hotel Langlois şehrin tam merkezindeydi. Valizlerimizi odamıza bıraktıktan sonra hem kısa bir tur amaçlı, hem de akşam yemeğimizi yiyebilmek için teyze - yeğen dışarı çıktık. Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi saat 17.00'den sonra hayatın akışı sessiz bir şekilde ilerliyor Pariste'de... Geçtiğim her sokakta tarihi binaların yapılarını bozmadan ayakta kaldığını görüyordum.Paris'te, İstanbul'daki gibi saat 19.00'den sonra herhangi bir açık dükkan, kafe veya restorant görmeniz mümkün değil. Göreceğiniz yerlerde isim yapmış büyük mağaza ve restoranlardır. Onlarda 21.00'a kadar açık... 21.00'a kadar yemek yediniz yediniz, keyif yapmaya kalktığınız an sizi kapanış için uyarıyorlar. Uzun bir yürüşten sonra "Le Pantruche" isimli restorana girip oturduk. Menüler Fransız veya İtalyancaydı. İngilizceleri okumakta güçlük çekeceğiniz kadar küçük puntolarla yazılmıştı ve o kadar yemek çeşidinin içinden seçim yapmakta karar vermedik. Düşünüp taşınıp karar verdikten sonra siparişlerimizi verdim. Bir süre sonra gelen siparişimiz memleketimizin bağrından kopup Avrupa'ya uzanmış olan Adana Kebabını görünce şaşırmıştım. Sunumuyla gayet şık duran kebabımızı yemeğe koyuldum. Restoranların bazılarında Türk işletmecilerin olduğunu öğrenmiştim otele geri döndüğümüzde, bu yüzden farklı lezzet tatmayı umarken yerli bir tat ile karşılaşmak şaşırtmıştı beni... Bu güzel bir akşam yemeği ile karnımızı doyurmuştuk, fakat hesap geldiğinde mide oturmuştu. 36 Euro gibi bir para ödeyip mekandan ayrıldık. O akşam Paris'in ne kadar pahalı bir şehir olduğunu anladım. Gündüz gözüyle bu şehri görmeye sabırsızlanıyordum. Sabah olduğunda rehberimiz oteldeydi ve kahvaltıdan önce bize şehirde yapacağımız kısa turdan bahsetti. Paris'teki ilk sabah kahvaltısında menüyü görünce şaşırdım. Otelin işletmecisi Türk'tü ve zeytin, yumurta, domates, peynir vs. Türk adetlerine uygundu. Karnımızı doyurduktan sonra yanımıza da öğle yemeği için atıştırmalıklarımızı aldık ve kısa şehir turu için rehberimiz ile yola çıktık. Kameram, fotoğraf makinem bir avarenin dünyayı dolaşmaya başladığı ilk yeri belgelemeye hazırdı.


İlk durağımız The Palais Garnier (Opera Garnier)'dı. III.Napolyon tarafından yaptırılan bu görkemli yapının mimari Charles Garnier'dır. Opera Garnier'ın dışı heykellerle kaplıdır. Dışı gibi içi de görkemli olan Opera Garnier, Paris'in anıtsal yapılarından biridir. Bizim gezdiğimiz saatlerde kapalı olan bu yapıyı ancak dışarıdan görüntüleyebildim. Opera binasının etrafında geçirdiğimiz kısa süreden sonra aracımıza binip Cathédrale Notre Dame de Paris'e gittik.Victor Hugo'nun Notre Dame Kamburu isimli romanında okuduğumuz, "The Hunchback Of Notre Dame" filminde gördüğümüz katedrali yakından inceleme fırsatı bulacaktım. Arabadan inip katedralin bahçesine adım attığım an inanılmaz büyüleniyorsunuz. 1163 yılında Kral VII.Louis'in hükümdarlığında bu görkemli yapının inşasına başlanmış ve 1345 yılında tamamlanmış. Katedralin içine girdiğimizde bizlerde her ziyaretçi gibi mumumuzu yakıp dileğimizi diledik. Dışarı çıktığınızda da katedralin tam önünde sıfır noktasını görmeniz mümkün... Daha tam detayıyla bu aşıklar şehrini gezmeden büyülenmeye başlamıştım. Kiliseden çıktığımızda bu sefer ki durağımız Louvre Müzesiydi.. Fakat bu müzeyi gezmeyecektik. Rehberimizin hazırladığı kısa şehir turunda sadece mekanların tanıtımı vardı. Louvre Müzesini, Paris'teki son günümde, yani 6 Mayıs 2011 tarihinde gezdim ve ilerleyen satırlarda yazımın sonuna doğru değineceğim.Paris'in bir başka simgesi Zafer Takı'dır. Charles de Gaulle Meydanının ortasında yer alan Zafer Takı 1806 yılında Napolyon Bonapart tarafından yapımına izin verilen Tak 1836 yılında tamamlanmış. Paris şehrinin çok önemli döner kavşağında olup Şanzelize Caddesinin batısında kalmaktadır. Bir başka meydandan geçerken dikkatimi Sultanahmet Meydanındaki Dikilitaş'ın bir benzeri çekti. Rehberimizin anlattığı rivayete göre bu dikilitaşı Osmanlı Hanedan mensuplarından biri hediye etmiş. Öğlen saatlerinde gezimiz paris'in en görkemli yapısı Eiffel Tower'ı tepeden görebileceğimiz bir yerde devam etti.. Kuleye 5 Mayıs 2011 günü çıktım. ve gözlemlerimi ileri ki paragraflarda aktaracağım.

Paris, tarihi yapısını koruyan özgür bir şehirdi, ama belli yaşam kuralları vardı. 12 katlı metrosuyla her yere rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. her büyük metropol şehri gibi Paris'inde tarfaik sorunları var ve insanları motosiklet ya da bisiklet kullanıyordu.Otobüsler şehrin içinde ring seferleri yapıyorlardı. Taksiler pahalı olduğu için kimse kullanmıyordu ve genelde otel önlerinde bekliyorlardı. Şehrin içinde stadyum görme şansınız yoktu. iki büyük stadyum vardı ve şehrin iki uç noktasında kuruluydular. Şehrin yeşillik mevzusuna gelince binaların genelde kendine özgü bahçeleri vardı. Ana caddelerin hepsinde ağaçlar dikiliydi ve insanların öğle aralarında ya da iş çıkışlarında dinlenebileceği parklar mevcuttu. Öğle arası derken bir konuya daha değinmek istiyorum. Bizim bildiğimiz öğle paydosları ya yarım saattir ya da daha kısadır genelde iş aksamasın devam etsin diye... Orada öğle saatlerinde insanların iki saatlik mola hakkı varmış ve onlarda genelde bu iki saati parklarda geçirirlermiş. Serbest bırakıldığımız dönemde "Sefiller" isimli romanıyla tanıdığım Victor Hugo'nun yaşadığı daireye yakındık ve müzeleştirilmiş olan dairesini görme fırsatım oldu.


İlk gün yarım zamanlı bu şehir turunda, tarihinin yanı sıra her milletin kendine özgü mahallesi olduğunu, gaylerin yaşam alanlarının olduğunu da öğrenmiştim. Tekrar rehberimizle buluştuğumuzda Paris'in en eski alışveriş merkezlerinden biri olan ve şu anda homoseksüellerin yaşadığı bölgeye götürüldük. Şimdi yazının burasında "Oraya sizi nasıl götürürler?". "Ne işin var orada?" gibisinden klasik Türk insanına özgü sorular canlanacaktır kafanıza ve bu bölgenin öyküsünü anlatacağım sizlere... Gittiğimiz bu bölge eskiden Paris'in en varlıklı insanlarının yaşadığı bir yermiş ve Paris'in en önemli alışveriş merkezlerinden biriymiş. Bu bölgeden göçler başlayınca ilginin azaldığını gören Paris hükümeti burayı yeniden canlandırmak için Yahudi göçmenleri buraya yerleştirir. Gelen Yahudiler bölgeyi yeniden canlandırsa da İkinci Dünya Savaşı başlayınca bölge tamamen sessizleşir. Bu seferde Paris hükümeti homoseksüellerin rahatça ve özgürce yaşayabileceği bir alan olarak bu bölgeye onları yerleştirir. Eski bir Yahudi Mahallesi olduğu için burada yaşayan Yahudiler hala mevcuttu ve bize "Falafel" isimli özel yemeği tattırdılar. Bu nefis lezzeti denemenizi tavsiye ederim.


4 Mayıs 2011 tarihindeki bu kısa şehir turu oldukça yoğun geçmişti. Akşam yemeği için alışverişimizi yapıp otelimize döndük. Ertesi gün ki programımız Eiffel Tower ve Sen Nehrinde turdu. 5 Mayıs 2011 sabahı kahvaltımızı ettikten sonra sırt çantamı alıp turumuzun başlangıç noktası olan 12 katlı Paris metrosuna indik. her kat ayrı bir noktadan değişimle farklı bir bölgeye gidişi sağlıyordu. Biz de 6 numaralı hatta binip Eiffel Tower için kullanacağımız 9 numaralı hattın geçtiği istasyona gittik. Paris metrosu inanılmaz karışık bir ortam ve ilk defa biniyorsanız karıştırmamanız mümkün değil. Biz de böyle bir karışıklık yaşayıp sonunda Eiffel Tower'a ulaşmayı başarmıştık. Sabah erken saatlerde gelen turistler kuleye çıkmak için uzun kuyruklar oluşturarak sıraya giriyorlardı. Bizim burada olsa turisti bile kenara itip öne geçme yarışına girerdik. Kuyruğun uzunluğu bizi kara kara düşündürürken "Bir kere buraya geldim ve oraya çıkmadan dönmem" dedim ve sıraya girdim. Uzun bir bekleyişten sonra 8.20 Euro gibi bir para ödeyerek Eiffel Tower'a çıktım. Kendi özgü mimari yapısını korumayı başaran ve beni büyüleyen bu şehire tepeden bakıyordum. 1887 - 1889 yılları arasında Fransız Devrimi'nin 100.Yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Paris Fuarının giriş kapısı olarak Gustave Eiffel firması tarafından yapılmıştır. 300 m yüksekliğindeki Eiffel Tower 3 katlıdır. 1. Katı restoran olarak hizmet vermekte, 2. kattan Paris'i seyredebiliyorsunuz, 3. kata çıkmaya cesaret edemedim, ama tüm dünyayı gözleme şansı buluyorsunuzdur eminim... Yolunuz düşerse 3. kata çıkın derim.  Eiffel Tower'daki turumuzu tamamladıktan sonra Sen Nehri'ndeki turumuz başladı.


Sen Nehri, Fransa'nın ikinci en uzun nehriymiş. Manş Denizine dökülen nehir üzerindeki tekne turları alkollü ve alkosüz olmak üzere ili şekilde yapılmaktadır. Alkollü turların fiyatı biraz pahalı olduğundan bütçemizin el verdiği kadarıyla alkolsüz turu tercih etmiştik. Paris'i şimdi de nehirden seyrediyordum, görüntülüyordum. Nehir turumuzu tamamladıktan sonra otele kadar olan uzun yürüyüşümüz başladı.
Otele döndüğümüzde biraz dinlenip üzerimizi değiştirdikten sonra Montmarte Tepesini, yani ressamlar tepesini görmek için tekrardan Paris sokaklarında yürümeye başladık. Salvador Dali, Monmarte Tepesinde yaşamış ve dairesi müzeleştirilmişti. Saat 17.00 itibariyle bütün müzeler kapatıldığından içerisini gezme şansım olmadı. Meydana vardığımızda sanatçıların sokağı olan bir alanda bir sürü sanat eseriyle karşılaşmanız mümkün... Sanatın ne kadar değerli olduğunu yaptıkları resimlerin fiyatlarından anlıyorsunuz. Bu tepede Notre Dam Katedralinden sonra en çok ziyaretçi alan Sacré-Cour Bazilikası vardır. Bazilika'nın önünden Paris'e baktığınızda şehrin tarihi yapısının korunduğunu ve gökdelenlerin şehrin dışına doğru yapıldığını görürsünüz. Hatta Paris şehrinde şöyle bir gelenek var. Her bölgenin belediye başkanı görevinden ayrılırken kendisinin görev bölgesine hatıra kalacak bir eseri bırakma zorunluluğu mevcuttur. Bu eser şehrin tarihini görünümünü bozmayacak güzellikte olmalıdır. Böylelikle hem şehrin tarihi dokusu korunmuş oluyor, hem de başkanlar kendilerini hatırlatacak bir eser bırakmış oluyor.


Aşıklar şehri Paris'in sokaklarında elimde haritamla dolaşıyordum. Bu güzel şehrin her sokağı, her yapısı kaydedilmeye değerdi. Evet, İstanbul'da yaşıyordum, ama İstanbul'un sokaklarında dolaşırken şehir her gün bizlere değişime uğradığını anlatıp duruyor. Oysa dünya şehri Paris'in sokaklarında gezerken sanatın o yüce gücünü, tarihin o varlığını hissederek sokaklarında yürüyorsunuz. Yürürken akşam yemeği için McDonald's ya da Burger King aramaya başladık. Bulunduğumuz konumda istediğimizi bulamayınca şimdilerde burada da moda olan Subway Sandviçsine girdik. Çıktığmızda da ben bisiklet yolunda yürüdüğümün farkında değildim ve o sırada oradan geçmekte olan bir bisikletli bana Fransızca sövmeye başladı. Kadın haklıydı ve buradan olan alışkanlığım orada da devam ettiği için araç yolunda yürüyordum. Oradan inince yolumuz Galeries Lafayette ile kesişti. Alışveriş yapmasını sevmeyen bir insan olarak size alışveriş noktalarından bahsetmeyeceğim. Zira Paris'e gittiğinizde gezebileceğiniz en büyük ve tek alışveriş merkezi Galeries Lafayette'dir. Bu görkemli alışveriş merkezini de gezdikten sonra Paris'teki son gecemi geçirmek için otelimize döndük.
6 Mayıs 2011, paris'teki son günümde Louvre Müzesi listemdeydi. kahvaltıdan sonra haritamızı alıp teyze - yeğen uzun bir yürüyüşe başladık. Müzeye vardığımızda yine uzun bir kuyruk vardı ve bekleyişimiz birkaç saat sürdükten sonra 10 Euro'luk Louvre Müzesi biletini alarak içeri girmiştik. Bu müze 1793 senesinde Fransız İhtilalinden sonra açılan ilk devlet müzesidir. Pek çok sanat eserine ev sahipliği yapan Fransa'nın tarihine de yolculuk yapmanızı sağlamakta ve Paris'te görülmesi gereken önemli merkezlerden biridir. Müzedeki turumuzu tamamladıktan sonra karnımızı doyurup dönüş yolculuğuna başlamak için otelimize geri döndük.
Otelimizin civarında bizim han diye tabir ettiğimiz yapılar mevcuttu ve hepsi ya otel, ya ev, ya da iş merkezi olarak kullanılıyordu. Bu yapıların kapıları büyüktü. Eskiden, yani sanayi devrimi gelişmeden ve buharla çalışan araba icat edilmeden önce evlere atlarla girilip çıkıldığından kapılar bu şekilde inşa edilmiş. Yapıların bu özelliklerini fotoğraf makinemle çekerken bir Fransız bana sırtımda yazan isimle seslendi. "Hey Roberto Carlos! Fenerbahce is best team! Turkey team is good! Good team!" diye seslenmişti. Fenerbahçemin Avrupa'da bu kaadr iyi tanınması beni gururlandırmıştı.
Son günümde bir detay daha öğrenmişti ve çıkış işlemlerimiz tamamlandıktan sonra bizi havaalanına götürecek aracı beklemeye başladık. Aracımız geldikten sonra havaalanına gitmek üzere yola çıktık ve aşıklar şehri Paris'e tarihin o görkemini hissederek kapısında zenci bir güvenlik görevlisiyle şakalaşmasıyla uçağa binişim ve İstanbul yolculuğumun başlaması... 3 - 6 Mayıs 2011 tarihindeki ilk yurt dışı seyahatimi sizlerle paylaştım. Bir sonraki başka bir seyahat ve gözlemlerimle ilgili olacaktır.

- Şampiyon Trabzonspor!
-Yo! Şampiyon Fenerbahçe!
-Trabzon oley!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Senaryonun Önemli Bölümleri

WESTERN TÜRÜ

ZAMAN VE MEKAN