19

3 Temmuz 2011 sabahında gözlerimizi açar açmaz ilk öğrendiğimiz olay Fenerbahçe'ye kazandığı şampiyonluk için "ŞİKE" soruşturması başlatıldığı haberleriydi. Akşama doğru olayın asılsızlığı ortaya çıkar umuduyla gelişmeleri takip ederken haksızca bir iftiraya uğratılmıştık ve ilerleyen zamanda da bu haksızca karalama çalışmasının gerçek sonuçları gün gibi yüzüne çıktı.

"19" isimli belgesel çalışmamda da bu süreçte yaşanan tüm gelişmeleri, yaşananları ve yaşatılanları ele almak istedim. Yazılanları, çizilenleri, yapılan yorumları, haberleri dinleyip doğru bir şekilde 3 Temmuz 2011 süreci sonucunda koca bir sezon boyunca emek harcayan, alın teri döken çalışanların, sporcuların, aldıkları maaştan arttırdıklarıyla maça gidip takımını destekleyen taraftarların, yöneticilerin nasıl haksızlığa mahkum edildiğinin sesi olmaya çalıştım. Bu nedenle de 2013 - 2014 sezonunda kazanılan 19. şampiyonluğun anlam ve önemi belirtmek için yedinci belgeselimin adını "19" olarak koydum.

Son üç sezondur futbol branşında ne kadar kötü giderse gitsin Fenerbahçe Spor Kulübü bünyesinde bulundurduğu 9 branşta kazandığı başarılar sayesinde 1998 - 2017 arası altın çağını yaşamaktadır. Fakat son oynanan 23 Nisan 2017 Pazar günü 385. Galatasaray - Fenerbahçe derbisinden sonra yapılan yorumlar, yazılıp çizilenler hala Fenerbahçe'ye çamur atılmaya çalışıldığının göstergesi olup rakibini yendiği için büyük bir suç işlemiş gibi hava yaratılmaktadır. Oynanan 385 maça bakıldığında Fenerbahçe'nin galibiyet konusunda rakibine karşı ezici bir üstünlüğünün bulunduğunu görmekteyiz.

"Meyve veren ağaç taşlanır" atasözüyle yedinci belgeselimin yazısını tamamlıyorum. Bu çalışmanın oluşmasında katkıda bulunan herkese teşekkür ederim.

Saygılarımla
Şenay Ertorun
25.04.2017
18:00

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Senaryonun Önemli Bölümleri

WESTERN TÜRÜ

ZAMAN VE MEKAN